Plan miejscowy
akt prawa miejscowego stanowiący podstawę planowania przestrzennego w gminie. Podstawą do sporządzenia planu miejscowego jest studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. (pełna nazwa: Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego). W oparciu o zapisy planu miejscowego można wystąpić o pozwolenie na budowę. W przypadku braku planu miejscowego wcześniej należy wystąpić o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy.
Podaż (powierzchni biurowych)
zasób nowoczesnej powierzchni biurowej znajdujący się w budynkach biurowych lub w budynkach o mieszanej funkcji (np.: biurowo-handlowej) określonej jako klasa B, B+, A lub A+ znajdującej się na danym terenie (miasto, dzielnica, strefa). Nowa podaż nowoczesnej powierzchni biurowej to powierzchnia w budynkach biurowych oddawanych do użytku w danym okresie na danym terenie.
Podwieszane sufity
sufit zamontowany na konstrukcji aluminiowej tworzący specjalną przestrzeń umożliwiającą, rozprowadzenie na przykład instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej czy instalacji tryskaczowej. W suficie podwieszanym montowane jest również oświetlenie i czujniki dymu, DSO oraz tryskacze. Czasami w przestrzeni sufitowej zostaje rozmieszczane okablowanie strukturalne. Wysokość sufity podwieszanego zależy od rozprowadzanych instalacji oraz odległości pomiędzy szachtami technicznymi a ostatnim elementem instalacji i wacha się od 30cm do 50cm.
Podłogi podnoszone
podłoga zamontowana na specjalnej konstrukcji tworząca specjalną przestrzeń, w której rozprowadzane jest najczęściej okablowanie strukturalne, elektryczne i telefoniczne. W wyjątkowych przypadkach przestrzeń pod podłogą jest wykorzystywana do dystrybucji powietrza z systemu klimatyzacji. Wysokość podłogi podniesionej zależy od liczby instalacji tam rozprowadzonych i waha się od 8cm do 20cm. Ze względu na dużą swoją specyfikę w pomieszczeniach specjalnych takich jak serwerownia podłogi podniesione mają znacznie większy prześwit i mogą wynieść do 50cm.
Popyt brutto
wolumen wszystkich transakcji najmu podpisanych w danym okresie w nowoczesnych budynkach biurowych.
Pośrednik (agent)
Rolą pośrednika to kojarzenie stron transakcji zakupu, sprzedaży, zamiany, najmu lub wynajmu nieruchomości. Na rynku nieruchomości komercyjnych pośrednik najczęściej reprezentuje wyłącznie jedną ze stron transakcji i to od niej pobiera wynagrodzenie. Do obowiązków agenta należy zbieranie informacji o rynku nieruchomości, prezentacja ofert spełniających oczekiwania klienta, prezentacja analiz finansowych transakcji w oparciu o otrzymane oferty, negocjacje, analiza umów pod kątem komercyjnym. Przy dużych transakcjach agenta wspomaga specjalista do spraw technicznych związanych np.: z aranżacją powierzchni.
Powierzchnia biologicznie czynna
grunt rodzimy pokryty roślinnością oraz wodę powierzchniową na działce budowlanej, a także 50% sumy nawierzchni tarasów i stropodachów, urządzonych jako stałe trawniki lub kwietniki na podłożu zapewniającym ich naturalną wegetację, o powierzchni nie mniejszej niż 10 m2. Część planów miejscowych w ogóle nie uwzględnia drugiej części definicji.
Powierzchnia całkowita
powierzchnia liczona po zewnętrznym obrysie budynku. Powierzchnia całkowita budynku to suma powierzchni całkowitej wszystkich kondygnacji nadziemnych.
Powierzchnia handlowa
powierzchnia przeznaczona na działalność handlowo-usługową. W biurowcach najczęściej znajduje się w parterach budynków. W projektach zlokalizowanych przy ulicach o dużym natężeniu ruchu pieszego powierzchni handlowe są zlokalizowane w kondygnacjach podziemnych lub na wyższych kondygnacjach naziemnych.
Powierzchnia komunikacji pionowej
to powierzchnia klatek schodowych bez przedsionków oraz powierzchnia szachtów windowych.
Powierzchnia najmu brutto
powierzchnia najmu netto powiększona o powierzchnię wspólną. Powierzchni brutto jest podstawą wyliczenia miesięcznych kosztów najmu za powierzchnię biurową.
Powierzchnia najmu netto
Powierzchnia przeznaczona na wyłączny użytek najemcy obejmujące powierzchnie biurowe, ale również pomieszczenia pomocnicze przeznaczone do wyłącznego korzystania najemcy jak na przykład toalety. Sposób pomiaru powierzchni netto różni się znacząco pomiędzy budynkami, ponieważ nie ma jednej obowiązującej metody pomiaru powierzchni najmu. Najczęściej stosowanymi są: Polska norma PN-ISO 9836:1997 oraz TEGOVA. To, co je różni to na przykład wysokość na jakiej jest prowadzony pomiar czy sposób pomiaru powierzchni obejmującej elementy konstrukcyjne budynku jak kolumny czy ściany nośne znajdującej się na terenie przedmiotu najmu.
Powierzchnia techniczna
powierzchnia pomieszczeń na poszczególnych kondygnacjach budynku, gdzie znajdują się instalacje techniczne budynku zapewniające jego prawidłowe funkcjonowanie. Powierzchnie techniczne nie są zwyczajowo wliczane do powierzchni wspólnej budynku.
Powierzchnia użytkowa
dla celów podatkowych przyjmuje się, że powierzchnia ta jest mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach (włączając w to również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe), z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych.
Powierzchnia wspólna
powierzchnia ogólnie dostępna dla wszystkich najemców, obejmująca między innymi: wejścia do budynku, recepcję budynkową, halle, halle windowe, przedsionki do klatach schodowych, korytarze z halli i halli windowych do powierzchni najemców oraz powierzchnie toalet, palarni i innych pomieszczeń pomocniczych dostępnych dla wszystkich lub części najmów.
Powierzchnia zabudowy
powierzchnia rzutu całego budynku.
Prawo do ekspansji
prawo przysługujące najemcy, na podstawie odpowiednich zapisów umowy najmu, do najmu dodatkowej powierzchni w tym samym budynku/kompleksie na identycznych warunkach, jakie zostały zawarte w umowie najmu. Prawo to jest najczęściej przyznawane na okres krótszy niż okres, na jaki został podpisana umowa najmu. Pewnym ograniczeniem tego prawa jest zastrzeżenie, że jeżeli w zapisanym okresie inny najemca będzie chciał podpisać umowę najmu na powierzchnię objętą prawem do ekspansji, to obecny najemca jest zobowiązany w podanym terminie zdecydować czy skorzysta z prawa do ekspansji czy też nie.
Prawo pierwokupu
W pewnych sytuacjach zdarza się, że główny najemca w budynku w przypadku sprzedaży budynku chce być poinformowany o tym fakcie i mieć pierwszeństwo zakupu budynku.
Pre-let
sytuacja, w której deweloper poszukuje najemcy, który popisze z nim umowę najmu jeszcze przed rozpoczęciem budowy obiektu biurowego. Banki finansujące inwestycje biurowe wymagają, aby część powierzchni była już wynajęta właśnie na zasadach pre-let zanim zostanie uruchomione finansowanie na budowę biurowca.
PropCo-OpCo
Holdingowa struktura przedsiębiorstwa będąca wynikiem jego podziału na dwie odrębne spółki, gdzie do jednej z nich przeniesiono wszystkie aktywa związane z nieruchomościami i struktury związane z ich zarządzaniem, a do drugiej całą pozostałą operacyjną działalność przedsiębiorstwa. Po podziale spółka operacyjna wynajmuje powierzchnie biurowe/handlowe/usługowe/magazynowe od drugiej spółki na podstawie wieloletnich umów na czas określony. Dzięki temu zabiegowi wzrasta wycena przedsiębiorstwa jako całości. Dodatkowo taka struktura umożliwia również finansowanie rozwoju spółki w oparciu o aktywa i przychody spółki zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami oraz w oparciu o bilans spółki operacyjnej.
ROE
Zwrot z kapitału własnego (ang. Return on Equity) to zysk netto z inwestycji przez wniesiony kapitał własny. Im wyższy wynik tym lepsza ocena opłacalności inwestycji.
Serwerownia
pomieszczenie specjalne w którym są umieszczone urządzenia obsługujące sieć komputerową znajdującą się na powierzchni najmu. Serwerownia jest wyposażona w dodatkowe systemy chłodzenia ze względu.
Siatka słupów
odległość pomiędzy najbliższymi słupami konstrukcyjnymi w budynku. Najczęściej stosowany wymiar siatki słupów w budynkach biurowych wynosi 7,5m x 7,5m ? 8,1m x 8,1m. Czasami zdąża się mniejsza siatka słupów o rozpiętości około 5,2m x 5,2m.
Sprzedaż inwestycyjna
sprzedaż budynku komercyjnego w oparciu o jego wartość.
Sprzedaż zwrotna
transakcja polegająca na sprzedaży nieruchomości i jednoczesnym podpisaniu przez poprzedniego właściciela długoletniej umowy najmu na czas określony z nowym właścicielem, na część lub całość powierzchni w budynku będącym przedmiotem transakcji sprzedaży (ang. Sale and Leaseback).
Standard deweloperski
Standard open space to podniesione podłogi (jeżeli jest to możliwe), wykładzina, instalacje klimatyzacji i wentylacji (najczęściej podsufitowe), sufit podwieszany, oświetlenie sufitowe, instalacje ostrzegające przez pożarem, w zależności od standardu budynku mogą być również zainstalowane inne systemy budynkowe poprawiające bezpieczeństwo, jak na przykład tryskacze.
Stopa dyskonta
wartość procentowa określająca wartość pieniądza w czasie. Im wyższa stopa dyskonta tym niższa bieżąca wartość przepływów pieniężnych.
Stopa kapitalizacji
inaczej stopa zwrotu z inwestycji (ang. Yield).

Brakuje istotnego pojęcia?

Zauważyłeś, że w naszym słowniku brakuje istotnego, nowego lub specjalistycznego pojęcia? Wpisz je poniżej wraz z właściwą definicją i pomóż nam udoskonalać nasz słownik.

secure odśwież